Afyon Escort Bayan Melda

Gebeler İçin Hurmanın Önemi

  • Hurmanın zengin besin değeri sayesinde bir insan sadece hurma ve su ile uzun süre hayatta kalabilir. Böyle çeşitli bir besin öğesi içeren ikinci bir bitki, meyve veya sebze yoktur.
  • Hurmanın içeriğindeki besinler sayesinde oksitosin hormonu salgısını artırdığı için doğumun kolaylaşmasını sağlamaktadır. Gebe kadınlar gebeliği süresince günde bir adet hurma tükettiklerinde doğumları daha kolay geçecektir.

Gebelikte Folik Asit Alımının Önemi

Sinir sistemi hastalığını önlemenin en etkili yolu folik asittir. Yeşil yapraklı besinler, fındık, yer fıstığı, karnabahar ve kepekli ekmek iyi bir folik asit kaynağıdır.

Hamilelikte Margarin ve Zeytinyağı Tüketimi

Günlük tüketilen enerjinin %30’u yağdan alınmalıdır. ’unu doymuş yağlardan, ’unu tekli doymamış yağlardan ve ’unu ise çoklu doymamış yağlardan alınması gerekmektedir. Doymuş yağ süt ve yumurtadan rahatlıkla alınabileceği için margarin ve zeytinyağı gibi doymuş yağ içeren besinlerin tüketimi fazlalık olacaktır.

Gebelikte Karbonhidrat İhtiyacı

Vücudun temel enerji ihtiyacının büyük oranı karbonhidratlarla karşılanmalıdır. Fakat aşırıya tüketimi de fazla kilolara neden olmaktadır. Hamilelikte karbonhidrat açısından zengin olan pilav, makarna, bulgur ve ekmek gibi tahıl yemeklerini tüketirken diyetisyenin belirlediği ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir