Afyon Fotomodel Escort Bayan Büşra

Akne Tedavisinde Doğal Yöntemler

Bazı doğal/bitkisel tedavi yöntemleri, akne iltihaplarını ve patlamalarını engelleyebilir.

Lokal tedaviler

Çay Ağacı Yağı – Her ne kadar çay ağacı yağı daha yavaş etki etse de, %5 oranında çay ağacı yağı içeren jeller, %5 oranında benzoil peroksit içeren losyonlar kadar etkili olabilirler. Ancak çay ağacı yağı, kontakt dermitit olarak bilinen bir cilt reaksiyonuna sebep olabilir. Ayrıca çay ağacı yağı içeren ürünlerin, erkek çocuklarda meme gelişmesine sebep olduğu konusunda da endişeler bulunmaktadır. Akne rozasea için çay ağacı yağı kullanılmamalıdır, belirtileri arttırabilir.

Alfa Hidroksi Asitleri – Turunçgiller gibi yiyeceklerde bulunan bu doğal asitler, lokal olarak uygulandığında, ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasına ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak alfa hidroksi asitleri, akne izlerinin görünümünün iyileşmesine, kızarıklıklara, hafif kaşıntıya ve cilt iritasyonuna sebep olabilir.

Azelaik Asit – Bu doğal oluşan asit tam tahıllı gevreklerde ve hayvansal ürünlerde olur, antibakteriyel özelliklere sahiptir. %20 azelaik asit içeren kremler, %5’lik benzoil peroksit ve oral tetrasiklini de içeren diğer konvansiyonel akne tedavileri kadar etkili olabilirler.

Oral tedaviler

Çinko Desteği – Çinko, yara tedavisinde etkilidir ve yanmayı azaltarak aknenin iyileşmesine yardımcı olur. Çinko desteğini yemekle birlikte almak, mide bulantısı ve ağızda kalan kötü tat gibi yan etkileri azaltabilir. Ayrıca çinko krem ve losyonlara eklenerek, akne patlamasını da azaltabilir.

Bira Mayası – Özel bir tür bira mayası, akneyi azaltmakta etkili gibi gözükmektedir. Bira mayası duyarlı kişilerde migrene ve bağırsak hassasiyetine sebep olabilir.

Bu ve diğer doğal akne tedavilerinin uzun dönemli güvenliliği ve efektiliği ile ilgili yayınların yapılabilmesi için daha çok fazla araştırma yapılması gereklidir.

Eğer akne tedavisinde doğal yöntemlerini denemek istiyorsanız, mutlaka öncelikle doktorunuza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir