Afyon Masöz Escort Bayan Merve

Selülit Tedavileri Gerçekten işe Yarıyor mu?

Selülit, uyluk, kalça, karın ve baldır üzerinde gözlenen gamzeli ve pütürlü bir cilt yapısı için kullanılan bir terimdir. Daha çok yetişkin ve ileri yaşlardaki kadınlarda görülür. Tıbbi bir problem değildir, ancak göze çok hoş görünmeyebilir. Özellikle şort veya mayo, bikini giymek konusunda rahatsız hissedilmesine sebep olabilir. Araştırmacılar, uygun tıbbi tedaviler üzerinde çalışmaktadırlar. Piyasada bulunan ve kremler veya selülit masajını da içeren tedavi yöntemleri ne yazık ki iddia ettikleri, reklamını yaptıkları kadar etkili olamamaktadırlar.

Selülit, deri üzerinde inişli çıkışlı veya çukurlu bir görünüm oluşturur ve çoğunlukla portakal görünümlü cilt olarak belirtilir. Hafif selülit,  sadece cilt sıkıştırıldığında belli olur. Çoğunlukla uyluk, kalça, karın ve baldır üzerinde belirginken, kollarda, göğüslerde ve alt karında da görülebilir.

Ciddi bir tıbbi problem değildir ve tedavi edilmesi de şart  değildir. Aslında pek çok doktor, selüliti normal görünüm olarak kabul eder. Eğer görünümünüzle ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzu, cilt uzmanınızı ya da plastik cerrahınızı ziyaret ediniz.

Selülite, cildi, altındaki yağ tabakasından geçip, alttaki kasa bağlayan ipliksi bağlantı hatları sebep olur. Yağ hücreleri toplandıkça, güçlü uzun lifler aşağı doğru çekerken, cilde doğru baskı yaparlar. Bu sayede engebeli, gamzeli görünüm ortaya çıkar.

Erkeklerde görülme oranı, kadınlara göre çok daha düşüktür. Aslında kadınların çoğunda selülit vardır. Bunun sebebi kadınlarda uyluk, kalça, karın ve baldır bölgesinde yağ birikmesinin daha yoğun olmasındandır. Yaşla birlikte, cilt elastikiyetini kaybettikçe de artar. Kilo almak da selüliti fark edilir yapabilir. Ancak bazı yağ oranı düşük olan kişilerde de selülit açıkça görülebilir düzeydedir. Aynı zamanda genetik de selülit gelişimde önemli rol oynar. Hamilelik ve aktif olmayan yaşam tarzı da selülit gelişimini destekleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir