Afyon Partner Bayan Duygu

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Gebelik döneminde sizin ve doğacak bebeğinizin sağlığı için beslenme dengesi çok önemlidir. İleride doğacak olan sorunların temeli anne karnında başlar. Eğer size önerilen düzeyde optimum vitamin, mineral ve demir gibi katkıları alıyorsanız doğacak olan çocuğunuzun ileride sağlıklı olmasına katkıda bulunuyorsunuzdur. Fakat düzensiz besleniyor ve sağlıksız yiyecekler tüketiyorsanız bunun problemleri mutlaka çıkacaktır. O yüzden bir anneden beklenen çocuğunun emzirme dönemi bitene kadar sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Peki, sağlıklı ve dengeli beslenmekten neyi kastediyoruz?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle ilaçlara güvenmeden kendi vitamin ihtiyacınızı besinlerden kendiniz almalısınız. İlaçlar hiçbir zaman besin yolu ile alacağınız vitaminlerin yerini tutmayacaktır. İnsan vücudunun gereksinimi olduğu ve besinlerde mevcut olan adı koyulmamış ve keşfedilmemiş birçok vitamin çeşidi vardır. Bunları ilaçlardan elde edemezsiniz. Sadece doğal yollardan beslenerek alabilirsiniz.

Demir içerikli besinler vitamin gibi değildir. Gebelikte vücudun ve çocuğun demir ihtiyacı o kadar artar ki hepsini besin yolu ile alamazsınız. O yüzden doktorunuzdan alacağınız demir ilacı çok önemlidir. Bu özellikle gebeliğin ikinci yarısında uygulanmaya başlanır. Demir kan için çok önemlidir. Gebelikte demir ihtiyacının hepsini besinle almanız çok fazla yemek yemenizi gerektirdiğinden bu vücudun dengesini bozar. Doktorunuzun yapması gereken şey ise bebeğin kan değerlerini inceleyerek belirli dozlar da demir içeren ilaçlar vermektir. Bu bebeğin kan değerleri ile olduğu kadar, çoğul gebelik olması ile de alakalı olabilir.

Gebelikte yiyeceğiniz öğünlere dikkat etmeniz gerekir. Fazla besin tüketeceğinizden 3 öğün olarak yemeniz mideniz de sorunlara yol açabilir. Midenin kapasitesine çok yüklenmemek için günlük öğünü 5’e bölmek gerekir. Ayrıca su en temel besin ihtiyaçlarından biridir. Sindirim sistemi yollarını rahatlatacak en iyi yöntemdir ve su fazlaca tüketilmelidir. Bunu dışında gebelik olmasa da vücuda zarar verecek olan besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Alkol, sigara, çay, kahve gibi zararlı besinler çocuğa ciddi zararlar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir