Afyon Partner Vildan

Gebelikte Faydalı ve Zararlı Besin Kaynakları

Gebelikte faydalı ve zararlı besin kaynaklarının neler olduğunu bilmeniz son derece önemlidir. Doğacak olan bebeğinizin besin kaynağı sizin ona sunmuş olduğunuz depolarınızdır.  Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu gıdaları kordon vasıtası ile sizin kanınızdan temin eder. Bu nedenle bebeğinizin yeterli beslenmesi sizin kanınızdaki dolaşan besinlere bağlıdır. Hamilelikte doğru ve dengeli beslenmeniz doğacak çocuğunuzun sağlığı için son derece önemlidir.

Gebelikte Protein İhtiyacı

Gebelik döneminde kansızlık sorunu yaşamamanız için protein ihtiyacı artar. Proteinin z alındığı durumlarda demir eksikliğine bağlı anemi nedeniyle düşükler yaşanabilir. Şayet anne hamile kaldığında ideal kilodan daha fazla kilodayken hamile kaldıysa protein tercihini daha az yağ içeren besinlerden temin etmelidir. Beyaz ve kırmızı et, peynir çeşitleri, yumurta mantar ve kuru baklagiller protein açısından uygun besinlerdir. Bu ürünler buğulama, haşlama ve fırında pişirilerek tüketilmeli ve kızartmalardan kaçınılmalıdır.

Gebelikte C Vitamini İhtiyacı

Gebelik döneminde vitaminler arasında en fazla değerli olanı C vitaminidir. Çünkü proteinlerle birlikte alındığında demir minerali emilimini artırmaktadır. Aynı zamanda C vitamini yüksek antioksidan özellikte olduğu için anneyi gribal enfeksiyonlar gibi birçok hastalıktan korur ve vücudun direncini artırır. Lahana, turunçgiller, biber, patates, domates, çilek ve karnabahar C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Gebelikte C vitamini taze olarak alınmalıdır. Pişirme ve bekletme sonucu vitaminler kayba uğramaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir