Afyon Suriyeli Escort Bayan Nazan

İyi Bir Uyku için Beyni Kapatmak

İyi bir uyku için öncelikle beyninizi gün içinde yaşadıklarınızdan ve günü stresinden uzaklaştırmanız lazım. Aşağıdaki ipuçları bu konuda size yardım sağlayacaktır:

Uyku ile ilgili bakış açınızı yeniden gözden geçirin. Uyumaya bakış açınız, uyku kalitenizi belirgin biçimde etkileyebilir. Gözlerinizin kapalı olduğu her dakika değerlidir. Hayatınızda yaşadıklarınızın, uyku kalitenizle doğrudan ilgisi vardır. Nasıl göründüğünüzü, sağlığınızı, zindeliğinizi, ilişkinizi, işinizi etkiler. Bu nedenlerle uykunuzun neden bu kadar değerli olduğunu size hatırlatacak notlar oluşturmalı ve gece uyumadan önce görebileceğiniz yerlere bırakmalısınız.

Stresi kaynağında bırakın. Uykunun öneminin farkında olmak kadar, hele ki uykunuz zor geliyorsa, stresi de beyninizden uzak tutmanın öneminin farkında olmak da önemlidir. Çalışmalar, stresle boğuşan kişilerin daha sık uykusuzluk çektiğini göstermektedir. Uykusuzluk çekiyorsanız, “yarın çok işim var ve ben de uyuyamıyorum” düşüncesini “uyumak üzereyim ve yarın dinlenmiş kalkacağım” düşüncesi ile değiştirmelisiniz. Eğer fiziksel olarak çok yorgun değilseniz, uykunuzun gelmesi için kitap okuyarak veya biraz rahatlatıcı müzik dinleyerek uykunuzun gelmesi için kendinize şans verin.

Daha iyi uyku için önceden hazırlanmaya başlayın. Mesela yatmaya gitmeden 2 saat önce sıcak banyo yapın ve pijamalarınızı giyin. Işıkları hafifçe karartın. Yatak odanızın ısısını biraz düşürün. Telefon, televizyon gibi uyarıcıları kapatın ve sakinleşmeye çalışın. Bulmaca çözün, gazete okuyun ama bilgisayardan değil, kitap okuyun, hobilerinizle uğraşın ve rahatlatıcı müzik dinleyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir