Afyon Vip Escort Bayan Gizem

Saç Dökülmesi Hakkında Kısaca Bilgi! Yaşta artma oldukça cildimizde değişiklikler görülse ve kırışıklıklar yaşansa da bir kadın için en korkunç durum saçların dökülmesi sorunu olmaktadır. Saç dökülme sorunlarıkadınlarda 30’lu yaşlarda baş gösterirken, pek çoğu menopoz sonrasında meydana geliyor.

Saç Dökülmesi Hakkında Kısaca Bilgi

Ergenlik döneminde de görülebilen saç dökülme probleminin normal olup olmadığını netleştirmek gerekiyor. Kadınlarda kellik sorunu nadir olarak görülse de saç dökülmesine neden olan sorunların gözlemlenmesi gerekiyor.

Saç problemi ile ilgili yapılan araştırmalar ABD’de 30 milyon kadında kalıtsal olarak görülebildiğini gözler önüne sererken, bir kadında günlük olarak dökülen normal saç sayısı 100 ile 150 tel olarak açıklanıyor. Saçlarınız uzun ise bu sayı 150 saç teli olarak belirlenebilir.

Saç dökülmesi problemi sık görülen ve genellikle 50 yaş ile birlikte görülmesi sıklaşan bir durumdur. Özellikle kadınlarda psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir. Tiroid veya kansızlık gibi sağlık problemlerinin haricinde bir belirti değildir. Genellikle genetik olarak, ailenin fertlerinde gözlenebilmektedir. Ayrıca kanser ilaçları veya hamilelik gibi durumlar da saç kayıplarına sebep olabilmektedir.

Saç dökülmesi kısmi veya tüm bölgede gelişebilir. Sadece kafada değil, sakal, kaş veya kirpiklerde de oluşabilir. Kısmi ve ani dökülmeler genelde strese bağlı gelişebilir. Köklerden sıkıca çekilerek yapılan saç modellerinin uzun süreler kullanılması da kalıcı saç kayıplarına yol açabilir. Bunlarla birlikte kişilerde gelişen bir tıbbi rahatsızlık sebebiyle de kişi kendi saçlarını, kirpiklerini, sakalını veya kaşlarını yolma eğilimi gösterebilir. Bu durum da doktor gözetiminde kullanılacak ilaçlarla tedavi edilmektedir. Kafa derisini etkileyen bir mantar türü de saç dökülmesine yol açar ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Çok sıkı olmadığı sürece şapka kullanmak saç dökülmesine sebep olmaz. Sık sık saç kurutma makinesi kullanmak da saçlarınızın dökülmesine sebep olmaz. Ancak sık kullanım ile saçlar kırılır, cansızlaşır ve bu da seyrek bir görüntü oluşmasına yol açar. Kadınlarda uzun saçın dökülmeye sebep olduğu veya uzun saçoın daha fazla döküldüğü de yanlış bir bilgidir. Saçı çok sık fırçalamak da saçların dökülmesine sebep olmaz. Fırçadaki saçlar zaten dökülmeye hazır olanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir