Afyon Yeni Escort Bayan Arzu

Gebelikte Kabızlık Sorunu

Gebe kadınların günde 40 gram lif besini tüketmeleri gerekmektedir. Lif sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığa engel olur. Taze tüketilen sebze ve meyveler iyi bir lif kaynağıdır.

Neden bu kadar kabızım?

Eğer bir teselli sebebi olacaksa, söylemeliyiz ki; hamilelikte kabızlık sık görülen bir problemdir. Hamile kadınların neredeyse % 40’ı, hamileliklerinin bir döneminde kabızlık yaşarlar.

Hamilelikte görülen kabızlığın suçluları:

  • Büyüyen rahminiz, rektuma (siz hazır olup tuvalete gidinceye kadar, dışkının biriktiği, bağırsağınızın son uzantısı) baskı yapar.
  • Hamilelik hormonu olan progesteron, yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçişini yavaşlatır.
  • Hamilelikte kansızlığın tedavi edilmesi için reçete edilen demir hapları kabızlığa sebep olur.

Kabızlığımı hafifletebilmek için ne yapabilirim?

Hamilelikte kabızlık için ne zaman ve nasıl tuvalete gittiğinize dikkat edin. Baskıyı ilk hissettiğiniz anda tuvalete gidin. Sabah ilk iş olarak veya bir şeyler yedikten yarım saat kadar sonra tuvalete gitmeyi denemek için uygun zamanlardır. Ayrıca tuvaletteyken kendinize zaman verin ve biraz mahremiyet sağlayın. Ancak yeni yürümeye başlayan bir bebeğiniz daha varsa, bu tavsiyemizi dinlemenizin pek de kolay olmayacağının farkındayız.

Kendinizin uygulayabileceği diğer önlemler:

  • Sağlıklı beslenin. Menünüzde her gün tam tahıllı besinler, taze sebze ve meyveler ve kepekli ekmek gibi yüksek lif içerikli gıdalar olmalı. Eğer bu besinleri yemeye alışkın değilseniz, diyetinizde dereceli olarak arttırarak yemeye çalışabilirsiniz. Böylece oluşabilecek şişkinlik ve gazın da önüne geçebilirsiniz.
  • Çok fazla sıvı tüketin. Günde 1,5 litreden fazla olacak şekilde, en az 8 bardak sıvı tüketmelisiniz. Bir kısmı meyve suyu olarak tüketilebilir. Kabızlıktan koruyan veya kabızlığı gideren sorbitol maddesini içeren kayısı veya kuru erik kompostosu iyi seçimlerdir.
  • Egzersiz yapın! Yürüyüş, yüzme, bisiklete binme ya da kondisyon bisikletine binme, yoga ve diğer hafif sporlar, size kendinizi daha sağlıklı ve fit hissettireceği gibi, kabızlığınızın giderilmesine de yardımcı olabilir.
  • Eğer bir vitamin desteği alıyorsanız ve bu vitaminler demir de içeriyorsa, doktorunuza durumunuzdan bahsederek farklı bir vitamin desteğine geçip geçemeyeceğiniz danışın.

Doktorunuza danışmadan asla müshil kullanmayınız. Yukarıda belirttiğimiz önlemler işe yaramaz ise, doktorunuz hamilelikte kullanım için uygun müshili size reçete edecektir.

Kabızlık ciddi olabilir mi?

Kabızlığınızı muhtemelen büyük bir problemden daha çok bir sıkıntı kaynağı olarak göreceksiniz. Ancak sürekli olduğu durumlarda doktorunuza bilgi vermelisiniz. Böylece erken tedavisi sağlanmış olacaktır.

Bunu söylüyoruz, çünkü kabızlık bazen hemoroide sebep olabiliyor. Hamilelikte hemoroid acı verici, ağrılı ve çok rahatsız edici olabilir, ama krem ve merhemle tedavi edilebilmektedir. Bu krem ya da merhemin hamilelikte kullanımının uygunluğunu doktor veya eczacınıza teyit ettiriniz. Eğer hemoroidinizle ilgili kalıcı bir kanama far kederseniz, doktorunuza danışınız. Endişelenmeyin, bebeğinizin doğumu ile birlikte, hemoroidiniz de küçülecek ve size problem daha fazla problem yaratmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir